Popularne

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Decoupage, czyli co jest na rzeczy


Decoupage jest to termin, który pochodzi z francuskiego od czasownika decouper, oznaczającego wycinanie i wiąże się ze sztuką wycinania motywów papierowych i ozdabiania nimi przedmiotów bez wykończenia i stosowana była w Europie już w średniowieczu przez mnichów, którzy w ten sposób ozdabiali manuskrypty.

Copyright 2012 © By shabbychic-decoupage.blogspot.com
Historia współczesnego decoupage’u rozpoczęła się, gdy na dworach europejskich stały się modne wyroby z laki sprowadzane z Chin w XVI wieku i zdominowały Europę wiek później. Technika lakowania mebli i dzieł sztuki dziesiątkami warstw laki była praco i czasochłonna a tym samym przedmioty te były bardzo drogie. Zainteresowanie było ogromne przedmiotami wykonywanymi w ten sposób i niewystarczające do składanych zamówień, stąd meblarze weneccy wprowadzili na rynek imitację wycinając motywy orientalne, naklejając je na meble i zabezpieczając zdobienia warstwami sandaraki będącej żywicą naturalnego pochodzenia. W ten sposób zrodziła się wenecka sztuka biednych ludzi arte povera. Metoda ta bardzo szybko zyskała uznanie we Francji a później a Anglii, którą zajmowały się damy z dobrych angielskich rodzin.

Największy rozkwit ta technika zdobnicza zyskała w XVIII w. jako print room, czyli zdobienie pokoi w domach arystokratów angielskich rycinami przedstawiającymi miasta europejskie.
W epoce wiktoriańskiej decoupage zmienił swój styl. Dominujące stały się motywy kwiatowe, sceny wiejskie, podobizny dzieci. Nawet parawany zdobiono w ten sposób.

W dzisiejszych czasach decoupage powrócił do łask. Często łączony jest ze stylem shabby chic, ponadto wprowadzono mnóstwo preparatów do wykończania przedmiotów i wzbogacono rodzaje papierów używane do decoupage.

Podstawowe zasady tej techniki zdobniczej są bardzo proste, ale rozwinęła się ona znacząco i obecnie wykonuje się coraz bardziej wyszukane zdobienia, przy użyciu dodatkowej wiedzy związanej z przygotowaniem podłoża, sposobu klejenia w zależności od zastosowanego papieru, techniki wzbogacania motywów oraz wykańczania i postarzania powierzchni.

Techniką decoupage można ozdobić: drewno, karton, metal, terakotę, ceramikę, szkło oraz przedmioty z odzysku wyszukane na targach staroci.

Niektóre powierzchnie nie nadają się by wykonać na nich dekoracje. Niechlubne są tu tak popularne meble laminowane, trudno przyjmują farby akrylowe. Nie wskazane jest również zdobienie powierzchni, po których przesuwamy przedmioty.

Najlepsze do decoupage jest drewno surowe, gdyż jest gotowe do tego, by zacząć je dekorować.

Decoupage opiera się na używaniu motywów z serwetek bądź motywów papierowych. Serwetki są delikatniejsze, papier jest grubszy i wymaga, aby wycięte motywy namoczyć w wodzie, by później przy lakierowaniu łatwiej uzyskać efekt wyrównania powierzchni motywu z powierzchnią ozdabianą, gdyż traci w ten sposób na grubości. Obecnie są dostępne serwetki i papiery soft, które są cieńsze.

Jeśli chcemy ozdobić małymi motywami dużą powierzchnię odstępuje się od pokrycia klejem całej powierzchni ozdabianego przedmiotu, natomiast z wielką precyzją należy przykleić motyw starając się, aby klej nie wydostał się poza obręb wycinanki. Najlepiej docisnąć motyw wałkiem z gąbki. Po wyschnięciu kleju smarujemy nim ponownie wyłącznie naklejony motyw, uważając by nie wyjść poza brzegi naszej wycinanki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz