Popularne

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Shabby chic krok po kroku, instrukcja obsługi, trochę wiedzy i … odmieniamy nasze wnętrze


Technika shabby chic jest niczym innym jak wypadkową zmiany, potrzebą nadania przedmiotom nowego, ciekawego wyglądu, przede wszystkim meblom, tak by wyglądały na zniszczone, z pościeraną, obłażącą farbą.
Jeśli użyjemy tej techniki w prawidłowy sposób daje zdumiewająco doskonałe rezultaty. Tam, gdzie odprysła farba czyli w niektórych miejscach, uwidacznia dolne warstwy sugerując, że przedmiot był wielokrotnie malowany.

Copyright 2012 © By shabbychic-decoupage.blogspot.com
Dzisiaj jest to najczęściej wykorzystywana metoda do postarzania powierzchni.

Jak już wcześniej wspomniałam shabby chic znaczy „zaniedbany luksus” i został wprowadzony przez Panią Rachel Ashwell, urodzoną w Cambridge w Anglii, mieszkającą w Stanach Zjednoczonych, architekt, której pasją było dekorowanie wnętrz i mebli w stylu „demode”, które wciąż pozostają modne, gdyż mówią o przeszłości. Styl ten zrodził się nie tak dawno, bo w 1989 r.
Kocha patynę oraz wszystko, co wygląda na stare i obejmuje różne dziedziny mody vintage począwszy od wyposażenia wnętrz aż po ubrania czy biżuterię.

Shabby chic uwielbia kolory pastelowe, bardzo delikatne i łagodne, jak: róż, mięta, gołębi, jasne zielenie, kość słoniowa, krem wyblakłe szarości, piana morska, błękit, biały a gdzieś pomiędzy tymi zaplątał się ecru, przynajmniej wg mnie.

Technika ta pozwala nam na to, by zwyczajny mebel stał się cennym elementem dekoracji wnętrz, taki stary i nadszarpnięty przez czas, a przede wszystkim romantyczny.

Procedura jest dość prosta, lecz by nie zniszczyć zamierzonego efektu swojej pracy, trzeba mieć doświadczenie. Dlatego ważne jest by zacząć swą przygodę z tym stylem od małych przedmiotów z drewna czy tektury, aby nabrać wprawy i doświadczenia potrzebnego do zmierzenia się najpierw z małymi formami meblowymi typu półeczka, wieszaczek, stołeczek a później przystąpić do bardziej ambitnych projektów i odnowić chociażby starą babciną szafę lub kredens stanowiący spuściznę po niej. Tak naprawdę, można zamówić u stolarza mebel z surowego drewna i go po prostu postarzyć.

Podstawową techniką z wykorzystaniem dwóch kolorów jest praca z: 
 • Bejcą jako baza i farbą akrylową jako druga warstwa (zamiast bejcy można użyć wosk kolorowy)
lub
 • Dwóch farb akrylowych o różnych kolorach – jeden stanowi bazę drugi wierzchnią warstwę.

Zasadniczo postępujemy tak samo z tym, że używając bejcy czy wosku kolorowego zbędne jest wpierw pomalowanie podkładem gruntującym typu primer jak w przypadku użycia farby jako bazy.
Podkład gruntujący służy lepszej przyczepności farby do podłoża a w zależności od tego czy malujemy powierzchnię drewnianą korzystamy z podkładu do powierzchni drewnianych w przypadku innych powierzchni – podkładu do gładkich, nie chłonnych, nieporowatych powierzchni.

Co nam jest potrzebne:
 • Przedmiot do ozdobienia drewniany bądź tekturowy, może być sklejka
 • Bejca do drewna na bazie wody (ciemny kolor: stary orzech, mahoń, lub w przypadku wosków kolorowych taki, który będzie kontrastował z kolorem wierzchniej farby)
 • Farba akrylowa jasna
 • Świeca z białego wosku
 • Płaski pędzel i szmatka
 • Drobnoziarnisty papier ścierny lub gąbka ścierająca
 • Lakier ochronny np. w sprayu matowy
 • Lakier ochronny matowy (akrylowy)
 • Wosk pszczeli do mebli

Co warto wiedzieć zanim zabierzemy się do ozdabiania przedmiotu drewnianego

Jeśli jest to stary mebel musimy go starannie wyczyścić z lakieru i farbydo surowego drewna, jest to optymalne przygotowanie przedmiotu do bejcowania, gdyż bejca wnika w włókno drewna i w związku z tym nie będzie narażona na wytarcie przy następnej operacji jaką jest robienie przecierek. W przypadku, gdy nie uda nam się całkowicie wyczyścić powierzchni przedmiotu musimy zastąpić bejcę ciemną farbą akrylową, w przeciwnym przypadku będziemy narażeni na ryzyko, że na powierzchni malowanego przedmiotu powstaną plamy.

Używając farby akrylowej zamiast bejcy wystarczy dobrze zmatowić lakier bądź farbę czy jedno i drugie i zabezpieczyć najpierw tak przygotowaną powierzchnię podkładem gruntującym. Wtedy można przystąpić do malowania powierzchni przedmiotu najpierw ciemną farbą, później drugą warstwę jasną farba.

Ważne jest również to, aby w przypadku użycia bejcy jako bazy, po bejcowaniu dać jej dobrze wyschnąć, gdyż sam fakt, że powierzchnia mebla jest sucha nie daje nam gwarancji, że bejca która wniknęła w strukturę drewna jest też sucha. Jeśli pomalujemy drugą warstwę farbą akrylową, a bejca będzie w drewnie jeszcze nie wyschnięta na powierzchni farby akrylowej pojawia się brzydkie plamy. Jednym słowem czekamy aż bejca dobrze wyschnie, a później należy odizolować warstwę bejcy od kolejnej warstwy czyli farby akrylowej warstwą lakieru ochronnego np. w spraju (jedna szkoła tak robi, inna szkoła niekoniecznie).

Tak przygotowaną zabejcowaną, bądź pomalowaną ciemną farbą akrylową powierzchnię przecieramy na kantach (rantach) zwykłą świecą z białego wosku. Te kanty to oczywiście rogi, brzegi przedmiotu, można też wybrać inne obszary. Świecę powinniśmy dobrze dociskać, by warstwa wosku pokryła wybrane miejsca.
Następnie miękką szmatką ścieramy z powierzchni resztki wosku i zabieramy się do malowania całej powierzchni wybraną jasną farbą akrylową.

Po dobrym wyschnięciu farby bierzemy papier ścierny lub gąbkę ścierającą i przecieramy miejsca uprzednio posmarowane woskiem, jasna farba odkryje nam wcześniej położoną bejcę (farbę). Właściwie nie musimy pamiętać, które miejsca pociągnęliśmy świeczką, lekko przecierając przedmiot papierem ściernym, lekko całą powierzchnię, te wcześniej pokryte woskiem odsłonią bejcę (farbę) będącą bazą.
Pracę można wykończyć woskiem pszczelim do mebli nakładając go miękką szmatką, można go również polakierować matowym lakierem bezbarwnym, a w przypadku dodatkowych ozdób z decoupage często używa się lakierów błyszczących.

Technikę podstawową można wykonać z wykorzystaniem trzech kolorów

Postępowanie jest takie same jak przy wykorzystaniu dwóch kolorów.
Co potrzebujemy:
 • Przedmiot drewniany do ozdabiania
 • Bejca do drewna na bazie wody (ciemne kolory) bądź farba akrylowa ciemna
 • Dwa kolory farb akrylowych o kolorach, które kontrastują ze sobą lub są zbliżone do siebie
 • Świeca z białego wosku
 • Płaski pędzel i miękka szmatka
 • Drobnoziarnisty papier lub gąbka ścierająca
 • Lakier ochronny np. w sprayu matowy
 • Wosk pszczeli do mebli lub lakier akrylowy bezbarwny

1 komentarz:

 1. Bardzo fajny wpis ale cudownie byłoby widzieć zdjęcia do każdego etapu...

  OdpowiedzUsuń